Je běžné, že se řeší několik věcí najednou. Ale Všenory by měly jasně vědět, kam chtějí směřovat a jaké jsou jejich priority. Mnoho projektů stále zůstává nedokončených, případně se rozbíhají, aniž by původně byly ve strategickém plánu obce z roku 2021.
V poslední době se ve Všenorech hodně událo. Obec koupila a opravila kulturní dům, provádí úpravy na loučce před Glorietem, přemisťuje sběrné místo a chystá se na jeho místě u Kovárny budovat dětské hřiště.
Právě Gloriet a jeho okolí jsou příkladem projektu, který původně nebyl ve strategickém plánu zveřejněném na obecních webových stránkách.
Bez diskuse s lidmi
Přitom už nyní můžeme hodnotit, jak přeměna prostoru pod hřbitovem směrem k této stavbě dopadla. Cílem byl vznik piknikové loučky a úpravy probíhaly na základě studentských studií a vizualizací. Ty se mohly stát skvělým odrazovým můstkem například pro nastartování diskuse s občany o tom, jak vlastně místo využívají, co od Glorietu a jeho okolí očekávají a jak by mohlo vypadat po proměně.
Bohužel se to nestalo. Veřejná debata neproběhla a navíc se potvrdilo, že studentské práce nejsou dostatečným podkladem pro realizaci podobných plánů. Tím měla být projektová dokumentace vzešlá z rukou profesionála, který má zkušenosti s úpravou veřejných prostor.
Když chybí podrobný projekt
Prostor, na kterém přibyl srub Vinnetou, takovou projektovou dokumentaci nemá a dělá dojem provizoria. Štěrková cesta je bez obrub a řádného povrchu, navíc je slepá. Majitelé chat pod touto cestou do vrat instalují provizorní zábrany, protože se jim voda žene do garáží. Cesta má velký sklon, a tak ji vyjede jen auto s náhonem na všechna čtyři kola, pěšky je rovněž schůdná velice obtížně, pro lidi s kočárky či obtížněji se pohybující seniory prakticky vůbec.
Dobrý projekt přitom považujeme za polovinu úspěchu. Dokumentace bývá velmi detailně zpracovaná, podrobně řeší nejen povrchy a odvodnění chodníků, druhy obrub, napojení na stávající komunikaci, ale také například druhy rostlin, skladbu záhonů a podobně. Na návrhu se většinou podílí několikačlenný tým specialistů z různých oborů a na konzultace by měli být přizváni i lidé, kteří se následně o místo budou starat.
Další čtvrt milion na okolí Glorietu
Ani nejbližší okolí Glorietu nedopadlo úplně dobře. Lavice a stůl, které zde přibyly, by se výborně hodily do trampské osady nebo do lesa, ale s křehkou stavbou Glorietu moc neladí. Navíc u nich chybí odpadkový koš, takže se pod stolem válí plechovky a lahve.
Obec se nyní rozhodla investovat dalších zhruba 270 000 korun na administrativní přeměnu okolí Glorietu z lesního pozemku na ostatní zeleň, aby mohla následně žádat o dotaci na opravu kamenných zídek u cest v lese pod altánkem. Jsou to poměrně velké peníze, nicméně pouze za administrativní úkon – nezpochybňujeme, že i cesty pod Glorietem potřebují úpravu, ale tato investice není časově podmíněná, dala by se udělat kdykoliv a my se domníváme, že nejdříve by bylo dobré dokončit už běžící projekty. Případně řešit stav míst, kam lidé chodí možná častěji než k altánu.
Je samozřejmě chvályhodné, že se obec snaží podnikat kroky k tomu, aby mohla opravovat a zkulturňovat své prostředí. Ale momentálně není dokončena ani pikniková loučka a navíc, les kolem Glorietu nebyl zahrnut do strategického plánu obce jako priorita. Pro představu, stavební priority jsou v plánu vyčísleny na 150 milionů korun do roku 2027.
Jedna lavička nestačí
V průběhu léta a podzimu 2022 jsme se Sousedy spolu provedli dotazníkové šetření s cílem zjistit, kam lidé nejčastěji chodí, která místa mají rádi a kde cítí největší slabiny obce. Na dotazník nám odpovědělo 150 respondentů. Jsme si vědomi toho, že to není většina obyvatel, ale pokud je nám známo, obec neprovedla v tomto směru žádný průzkum, v němž by se zajímala o to, co by lidé ve Všenorech potřebovali.
Gloriet podle výsledků dotazníku ani zdaleka nepatří mezi oblíbené místo k procházkám, když jej uvedlo jen 22 procent dotázaných a skončil s odstupem za místními lesy (77 procent) a řekou (74 procent).
Na dotaz, který veřejný prostor by se měl řešit přednostně, se polovina lidí shodla na dvou místech – chtěli vylepšit prostor u řeky a okolí Coopu, následovaly Burza a mokropeská náves.
Lavička, která se u COOPu objevila týden před volbami, situaci trochu zlepšila, ale i tak je toto místo ostudou obce. Uvědomujeme si, že prostor před prodejnou není v majetku Všenor, ale i tak by se obec měla snažit jej zásadně zlepšit. Podle nás by právě řešení tohoto prostoru mělo být prioritou.
Mimochodem, ve strategickém plánu je řečeno, že je potřeba vytvořit přirozené centrum obce. Kde jinde by mělo být než na rozhraní Horních Mokropes a Všenor?
Je jistě hezké jít se projít do lesa ke Glorietu po opravených cestách a cestou zkontrolovat, jak dozrává víno na obecní vinici pod Glorietem, ale denně klopýtat po rozpadajícím se asfaltu před jedinou samoobsluhou v obci je k vzteku.
Kopřivy a červená páska
Dále bychom se měli lépe zamyslet nad budoucím využitím a údržbou míst, do kterých investujeme. Například kaple v lesích nad kulturním domem byla reonstruována před několika málo lety, ale již letos v létě bylo její okolí zarostlé kopřivami do výšky pasu dospělého člověka. Měla investice smysl?
Dalším nekoordinovaným počinem vedení obce je předvolební osazení herních prvků na končící sběrné místo u Kovárny. Hrací věž a houpačka jsou už tři měsíce obehnány červenou páskou se zákazem vstupu, a jsou zcela absurdně umístěny v těsné blízkosti velkoobjemových kontejnerů na odpad. Správný postup a selský rozum velí, že bylo lepší nejdříve provést úpravu povrchů a přípravu základů a teprve poté osadit herní prvky. Ani v tomto případě nevznikla prováděcí dokumentace, ale začalo bez rozmyslu stavět opět jen na základě studie.
Na tyto a jiné nešvary se snažíme upozorňovat na zasedání zastupitelstva. Všenory by neměly být druhořadou obcí, v níž se spokojíme s tím, že veřejné prostory jsou opraveny tak napůl. Pojďme věci dělat pořádně, s jasnou vizí a koncepcí, a podle kvalitní projektové dokumentace.
Ing. Lenka Mlíkovská, zastupitelka za Sousedé spolu
Autorka je členkou komory autorizovaných inženýrů činných ve výstavbě a její profesí je technický dozor investora na soukromých stavebních projektech.