Letos před volbami začala obec bojovat s křídlatkou u Všenorského potoka. Je to velká výzva, protože křídlatka japonská (Reynoutria japonica) je zákeřný soupeř. Silně invazivní rostlina se šíří velmi snadno a rychle především podél vodních toků a komunikací. Pochází z jihovýchodní Asie a u nás zplaněla. Pokud chcete křídlatku někde opravdu vymýtit, je rozumné dát na zkušenosti odborníků a seznámit se s existujícími postupy její likvidace. Chce to promyšlený plán, systematičnost a vytrvalost. Způsobů hubení je několik, různě se kombinují a zahrnují aplikaci herbicidu na listy či dokonce injektáž do stonků, dlouhodobé a opakované sečení porostu, vyhrabavání oddenků a pálení zbytků. Na březích potoka je navíc nutné postupovat šetrně, aby se chemikálie nedostaly do vody. Tento proces obvykle trvá několik let.

A jak probíhá boj s křídlatkou u nás ve Všenorech? Bojuje se na dvou liniích – u kulturního domu a na břehu potoka za mostem přes ulici Květoslava Mašity. V obou případech došlo k zarovnání povrchu a křídlatka z velké části na první pohled zmizela. U kulturního domu byl povrch pokryt geotextilií a byly zde vysazeny nové keříky. Křídlatka již mezi hortenziemi a ibišky zase raší a geotextilie jí v tom rozhodně příliš nebrání.
V druhém byly při zarovnání povrchu některé rostliny křídlatky na krajích a na protějším břehu potoka nešťastně ponechány(viz obr. č.1), oddenky v zemi zůstaly a už teď na podzim tu pučící křídlatku zase objevíte (viz obr.č.2). Obec byla na tuto skutečnost již před nějakou dobou upozorněna, a prý se to dodělá, na jaře je v plánu zde vysázet původní české keře. Do té doby by měla být ale vyřešena alespoň prozatímní zábrana mezi pěšinkou a hlubokým betonovým korytem potoka, aby tam nespadl nějaký nepozorný školák nebo mrňous na odrážedle.
Boj s křídlatkou bývá dlouhý. Pokud ale nepostupujeme promyšleně, jsou to nakonec jen vyhozené peníze. Jak to dopadne u nás, ukáže až čas.
Zdroje:
https://www.pod.cz/projekty/Moravka-kridlatka/Zaklnformace/metodikarev2602.pdf